Ev Dekorasyonu

Şayet hayatınızın herhangi bir evresinde az ya da çok tadilatla ilgilenmek zorunda kaldıysanız ne kadar çok detay ve çözülmesi gereken problem olduğunu farketmişsinizdir.  İster konut olsun, ister ofis, klinik veya mağaza; tüm yenileme ve tadilat işlerinde en baştan itibaren uyulması gereken bir yol haritası vardır.

Öncelikle tadilata ilk kazmayı vurmak için acele etmeyin. Tadilattan önce proje ve tasarıma, malzeme seçimlerine, tadilat sonrası tefriş yerleşim planlamasına ayıracağız zaman ve alacağınız kararlar, tadilat sırasında işlerinizin yolunda gitmesi ve kötü süprizlerle karşılaşmamak için olmazsa olmazdır.

Tabi ki bunun için profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte tam da bu noktada çevrenizde daha önce tadilat yaptırmış tanıdıklarınız ilk başvuru kaynağınız olacak büyük ihtimalle. Acı tecrübelere sahip olanlar sizi tadilata başlamadan bu işten soğutacak, profesyonel destek alanların bir kısmı olumlu bildirimler yaparken bir kısmı ise yine olumsuz bildirimler yapıp şüpheye düşmenize sebep olacaktır.

Tadilat bir planlama işidir. Farklı birçok disiplinden uygulayıcının ve farklı malzemelerin bir araya gelerek oluşturulan yeni mekanın öncekinden işlevsel, kullanışlı  ve estetik olması gerekmektedir.

Bu noktada sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, alçı-boya, asma tavan, seramik, mobilya vb. konularda uygulayıcıların koordineli çalışması tadilatın kısa sürede bitmesi ve yanlış imalatların olmaması önem arz etmektedir.

Doğru bir mimarlık / iç mimarlık firması vasıtasıyla tadilatınızın projesi, tasarımı, malzeme seçimleri, çalışacak ekiplerin koordinasyonu ve en önemlisi yapılacak 3 boyutlu tasarım ve projelerle tadilata başlamadan projenizin tadilat sonrası görsellerini elde edebilir,  tadilatınızı tek merkezden takip edebilir, proje yönetimi ile ilgili bilgi ve raporları mimarınız ve mühendisinizden temin edebilir, yapacağınız sözleşme ile  tadilatınızın kesin teslim tarihini bilerek süreci daha kolay takip edebilirsiniz.

Tadilatı yapacak olan firmayı belirlemekte zorlanıyorsanız aşağıdaki kriterler işinizi kolaylaştırabilir.

-Tadilatı yapacak firmanın yetkinliği ve gerekli teknik ekibe sahip olup olmadığı.

-Firma bünyesinde mimar, mühendis, teknik eleman istihdam edilip edilmediği.

-Firmanın önceki referansları.

-Firmanın yerleşik bir merkezinin, ofisinin ve/veya mağazasının olup olmadığı.

-Firmanın sektördeki tecrübesi

Bu konularda yapılacak basit araştırmalarla doğru firmaya ulaşabilir ve profesyonel destek almanın keyfini daha tadilata başlamadan sürebilir ve tadilatınızın taahhüt edildiği şekilde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

Comments are closed.