Aydınlatma Tasarımı

Aydınlatma konusu dekorasyonda ve iç mimaride çok önemli bir yere sahip olmasına rağmen bu konuda bilgi sahibi teknik elemanın az olmasından kaynaklı olarak çoğunlukla uygulama aşamasında ihmal edilen; rastgele, tesadüfi uygulamalarla geçiştirilen bir konudur.

Işık hayatımızın olmazsa olmazıdır. Bu; bulunduğumuz mekanlar için de geçerlidir. Gündüzleri doğal aydınlatmanın, geceleri ise yapay aydınlatmaların psikolojimize doğrudan etkisi vardır. Aydınlık mekanlar insanda mutluluk ve ferahlık hissi oluştururken, karanlık ve iyi aydınlatılmamış mekanlar ise mutsuzluk, karamsarlık ve motivasyon düşüklüğüne sebep olmaktadır.

Mekanların doğal aydınlatması cephede ve çatılarda açılacak geniş pencerelerle elde edilebilir. Yapılacak küçük dokunuşlar ve hesaplamalarla doğru doğal aydınlatma elde edilebilir.

Yapay aydınlatmada ise bu konu daha karmaşıktır. Aydınlatma armatürünün ışık akısı, şiddeti, ışık açısı, ışık renk sıcaklığı, reflektör ve difüzör kullanımı ve kalitesi gibi bir çok faktör armatürden elde edilecek aydınlığı belirleyici faktörlerdir.

Her mekan için standartlarla belirlenmiş aydınlanma düzeyi mevcuttur. Bununla birlikte her mekan için kullanılacak ışık renk sıcaklığı insan psikolojisi üzerinde oldukça etkilidir. Ofis vb mekanlarda bulunan insanların motive olması için daha soğuk renk sıcaklıkları tercih edilirken, oturma odası, dinlenme salonu gibi alanlarda ise daha sıcak renk sıcaklıkları tercih edilmelidir. Ayrıca kullanılacak armatürün kalitesi, uluslararası standartlara uygun olup olmadığı, ampül tipi, enerji sarfiyatı, renksel geriverimi vb. detaylar ise dikkat edilecek diğer unsurlardır.

 

 

Comments are closed.